Wegańskie podlaskie syrniczki

Wegańskie podlaskie syrniczki

Halo, baza, dziś jedziemy na Podlasie!

Jako że żadna z nas nie pochodzi z tej pięknej krainy, to i rarytasy podlaskiej kuchni
poznałyśmy dopiero w dorosłym życiu. I słuchajcie - weganie na Podlasiu lekko nie mają, ale na wszystko da się coś poradzić i większość dań da się zweganizować. A zaczniemy od podlaskich Syrniczków.

Oryginalnie Syrniczki to smażone, słodkie placki twarogowe. W klasycznym przepisie mamy więc ser oraz jajka - bardzo łatwo było więc znaleźć zamienniki tych składników w postaci tofu oraz skrobii ziemniaczanej. Przepis jest banalny i bardzo szybki w przygotowaniu, a żeby bonusów było mało, to pomyśl sobie, że takie Syrniczki to nic innego jak białkowe pankejki :)

--------------

A skoro Syrniczki, to i smażenie, a jak smażenie, to odwieczne pytanie: na czym smażyć?

My syrniczki usmażyłyśmy na oleju rzepakowym, ponieważ dzisiejszy blog post powstał we współpracy z Funduszem Promocji Roślin Oleistych. I w ramach tejże współpracy mamy dla Was garść wiedzy na temat oleju rzepakowego w tym właśnie kontekście.

A więc, dlaczego warto wybrać olej rzepakowy?

1. Punkt dymienia - termin znany każdemu świadomemu domowemu szefowi kuchni. Mówiąc językiem zrozumiałym, punkt dymienia to temperatura, do której możemy maksymalnie podgrzać dany olej, zanim zacznie się spalać. W wyniku spalania powstają szkodliwe dla nas substancje, dlatego im wyższy punkt dymienia, tym lepiej. A olej rzepakowy można podgrzać nawet do 240 stopni Celsjusza bez obawy o dymienie. Dlatego rafinowany olej rzepakowy jest super do smażenia.

2. Oleje w diecie wegańskiej - a konkretnie kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA), na niedobór których narażeni są weganie. Kwasy te mogą tworzyć się w organizmie z kwasu alfa-linolenowego (ALA). W rafinowanym oleju rzepakowym znajduje się 10 razy więcej ALA niż np. w oliwie z oliwek, a jego odpowiednia proporcja do kwasu linolowego (omega-6), sprzyja powstawaniu EPA i DHA w organizmie. A na dodatek olej rzepakowy jest wspaniałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, których spożywanie obniża ryzyko chorób krążenia.

3. Olej rzepakowy jako zamiennik innych produktów - naszym osobistym faworytem jest tutaj olej z zarodków rzepaku, który wspaniale sprawdzi się jako zamiennik masła. Polecamy w szczególności do ziemniaków, zarówno pieczonych jak i gotowanych :)

Więcej informacji na temat oleju rzepakowego w kuchni roślinnej możecie znaleźć w tym artykule na blogu Pokochaj Olej Rzepakowy.
#Fundusze Promocji

A teraz przepis!

[[ recipeID=recipe-8lmrk0rcf, title=Wegańskie podlaskie syrniczki ]]

Powrót do blogu

2 komentarze(-y)

Przepyszniutkieee! Na śniadanko porcja białeczka idealna!!

Olga

Jadłem, mega ❤️

Szymon

Zostaw komentarz

1 z 4

Zobacz nasze ebooki i pakiety