Halo, baza, dziś jedziemy na Podlasie!
Jako że żadna z nas nie pochodzi z tej pięknej krainy, to i rarytasy podlaskiej kuchni
poznałyśmy dopiero w dorosłym życiu. I słuchajcie - weganie na Podlasiu lekko nie mają, ale na wszystko da się coś poradzić i większość dań da się zweganizować. A zaczniemy od podlaskich Syrniczków.
Oryginalnie Syrniczki to smażone, słodkie placki twarogowe. W klasycznym przepisie mamy więc ser oraz jajka - bardzo łatwo było więc znaleźć zamienniki tych składników w postaci tofu oraz skrobii ziemniaczanej. Przepis jest banalny i bardzo szybki w przygotowaniu, a żeby bonusów było mało, to pomyśl sobie, że takie Syrniczki to nic innego jak białkowe pankejki :)
--------------
A skoro Syrniczki, to i smażenie, a jak smażenie, to odwieczne pytanie: na czym smażyć?
My syrniczki usmażyłyśmy na oleju rzepakowym, ponieważ dzisiejszy blog post powstał we współpracy z Funduszem Promocji Roślin Oleistych. I w ramach tejże współpracy mamy dla Was garść wiedzy na temat oleju rzepakowego w tym właśnie kontekście.
A więc, dlaczego warto wybrać olej rzepakowy?
1. Punkt dymienia - termin znany każdemu świadomemu domowemu szefowi kuchni. Mówiąc językiem zrozumiałym, punkt dymienia to temperatura, do której możemy maksymalnie podgrzać dany olej, zanim zacznie się spalać. W wyniku spalania powstają szkodliwe dla nas substancje, dlatego im wyższy punkt dymienia, tym lepiej. A olej rzepakowy można podgrzać nawet do 240 stopni Celsjusza bez obawy o dymienie. Dlatego rafinowany olej rzepakowy jest super do smażenia.
2. Oleje w diecie wegańskiej - a konkretnie kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA), na niedobór których narażeni są weganie. Kwasy te mogą tworzyć się w organizmie z kwasu alfa-linolenowego (ALA). W rafinowanym oleju rzepakowym znajduje się 10 razy więcej ALA niż np. w oliwie z oliwek, a jego odpowiednia proporcja do kwasu linolowego (omega-6), sprzyja powstawaniu EPA i DHA w organizmie. A na dodatek olej rzepakowy jest wspaniałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, których spożywanie obniża ryzyko chorób krążenia.
3. Olej rzepakowy jako zamiennik innych produktów - naszym osobistym faworytem jest tutaj olej z zarodków rzepaku, który wspaniale sprawdzi się jako zamiennik masła. Polecamy w szczególności do ziemniaków, zarówno pieczonych jak i gotowanych :)
Więcej informacji na temat oleju rzepakowego w kuchni roślinnej możecie znaleźć w tym artykule na blogu Pokochaj Olej Rzepakowy.
#Fundusze Promocji
A teraz przepis!
[[ recipeID=recipe-8lmrk0rcf, title=Wegańskie podlaskie syrniczki ]]
2 komentarze(-y)
Przepyszniutkieee! Na śniadanko porcja białeczka idealna!!
Jadłem, mega ❤️